„Bilans ofiar śmiertelnych eboli wzrósł do 4 950 zmarłych na 13 241 odnotowanych przypadków w trzech krajach najciężej doświadczonych obecną epidemią, czyli Sierra Leone, Gwinei i Liberii” – podała Światowa Organizacja Zdrowia. „Częstotliwość występowania nowych przypadków spada w niektórych regionach Gwinei, Liberii i Sierra Leone, podczas gdy w innych utrzymują się wysokie wzrosty nowych zachorowań” – czytamy w oświadczeniu WHO.
Najnowszy bilans przedstawia stan na 4 listopada. Od poprzedniego, przedstawionego w środę i zawierającego dane z 2 listopada, liczba przypadków śmiertelnych wzrosła o 132, a zarażonych – o blisko 200. Przy każdej publikacji danych WHO podkreśla, że bilanse nie uwzględniają znaczącej zapewne liczby nieznanych lub niezgłoszonych przypadków.
Według WHO liczba nowych przypadków choroby rośnie nadal w Sierra Leone, natomiast ustabilizowała się w Gwinei, a zaczęła spadać w Liberii. „Niezwykle ważne jest teraz, by kraje sąsiadujące z Sierra Leone, Liberią i Gwineą zjednoczyły wysiłki i nie dopuściły do rozprzestrzenienia się epidemii” – podkreśliła WHO w oświadczeniu. Z zalążkami zarazy poradziły sobie Nigeria i Senegal, a w Mali odnotowano tylko jeden przypadek.
Państwa te „najskuteczniej uchronią się (przed epidemią), zachowując odpowiedni poziom gotowości, na co składa się podwyższony poziom kontroli, by móc wcześnie wykrywać i diagnozować przypadki, a także dobrze wyszkolony personel i planowanie” – zaznaczyła w komunikacie specjalna grupa zadaniowa, monitorująca transport w walce z ebolą. W jej skład wchodzi WHO, Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), Światowa Organizacja Turystyki, Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) i Międzynarodowa Organizacja Morska.
Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.
Wirus Ebola[1] (ang. Ebola virus (EBOV)), wcześniej nazywany oficjalnie Zaire Ebolavirus – takson wirusów (grupa wirusów) należących do gatunku Zaire Ebolavirus, z rodzaju Ebolavirus i rodziny Filoviridae (wirusy należące do tej rodziny nazywane sąfilowirusami)[2][3][4][5][6][7]. Rodzina Filoviridae należy do rzędu Mononegavirales[8].
Gatunek Zaire Ebolavirus jest gatunkiem typowym rodziny Ebolavirus[8]. Jest najbardziej niebezpiecznym (pod względem liczby zakażeń i śmiertelności) z pięciu gatunków wchodzących w skład tego rodzaju wirusów, z których cztery wywołują gorączkę krwotoczną Ebola[9][2] – ciężką chorobę zakaźną (z grupy gorączek krwotocznych) u ludzi i innych naczelnych[3][4][5]. Nazwa wirusa pochodzi od nazwy rzeki Ebola w północnej części Demokratycznej Republiki Konga, gdzie odnotowano pierwsze przypadki choroby wywołanej tym wirusem.
Niestety istnieją na świecie osoby dla których jest to zabawne.Bawi je śmierć drugiej osoby.Mam nadzieję,że osoby które to czytają nigdy się z tym nie spotkają.Przepraszam za to,że poruszam takie dość delikatne tematy,ale wydaje mi się,że jest potrzeba.Mam nadzieję,że to się szybko skończy.Dziękuje dowidzenia.I pozdrawiam wszystkich moich czytelników.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Proszę nie obrażać i nie używać wulgaryzmów w komentarzach.